Nahit Taşı Kuzeytur Ocağı Ve Madencilik Taklit Değil Takdir Ediliyoruz. . .  
Türkçe
English
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish
Urfa Taşı Ne İşe Yarar

Urfa Taşı Ne İşe Yarar

Urfa Taşı Ne İşe Yarar 

Urfa taşı estetik açıdan hoş görünen, fonksiyonel doğal bir kireç taşıdır. Kireç taşları yapı olarak zayıf maddeler olsa da başkalaşım geçirerek farklı maddelere dönüşürler. Urfa taşı da bu maddelerden biridir ve çok dayanıklı ve sağlam yapıdadır.  

Urfa taşı ne işe yarar? Sorusunu cevaplamadan önce nasıl elde edildiğini açıklamak gerekirse; yoğun olarak Şanlıurfa 'da bulunan taş yataklarından basit bir çalışma ile çıkartılır. Ardından kullanılacağı alana göre işleme alınır. Taş ilk olarak çıkartıldığında yumuşaktır. Bu nedenle kolaylıkla istenen şekil verilebilir.  

Urfa taşının 2 türü bulunur. Bunlar beyaz damarlı ve beneklidir. Bunlar kullanım türlerine göre farklı şekillerde işlenerek değerlendirilir.  

Urfa Taşı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?  

Urfa Taşı ne işe yarar, nasıl kullanılır; Urfa taşı pek çok alanda kullanılır. Özellikle dayanıklı olması ve yalıtım gücü nedeni ile dış cephelerin yapısının temelini oluşturur. Urfa taşı zaman geçtikte hava ile temasa geçerek daha da güçlenir. Böyle yapı her geçen dönem güçlenmeye devam eder. Dayanıklılığı ve gücü dışında estetik bir yapıya sahiptir. Kolayca yontularak duvar örgüleri, duvar desenleri gibi farklı işlerde kullanılır.  

Urfa taşı ne işe yarar noktasında yanmazlık özelliği en önde gelmektedir. Isıya dayanıklı olması nedeni ile herhangi bir yangın anında alevlerin etrafa yayılmasını engeller. Ayrıca 1200 santigrat dereceye kadar yanmaz.  

Urfa taşı Fonksiyonları  

Urfa taşı dayanıklılığı ve estetik görünümü dışında çok amaçlı olarak da kullanılabilir. Fonksiyonlu bir taş olması nedeni ile hem modern hem de eski yapılarda tercih edilir. Modern yapıların iç ve dış cephelerinde, iç mekanda duvar örmeleri, duvar desenleri gibi çeşitli alanlarda yararlanılır. Eski yapılarda ise yenileme çalışmalarında sıkça tercih edilir. Estetik görünüşü ile tarihi dokuları bozmaz. Ayrıca Urfa taşı mevsimlere göre de çeşitli avantajlar sağlar. Yaz aylarında sıcak havayı içeriye sokmaz. Kışın ise soğuk havanın girmesini engeller. Böyle özellikle konutlarda elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlar. 

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin