Nahit Taşı Kuzeytur Ocağı Ve Madencilik Taklit Değil Takdir Ediliyoruz. . .  
Türkçe
English
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish

Urfa Taşı nedir

Urfa Taşı Nedir ? 

Urfa taşı ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çıkan doğal bir taş türüdür. Yoğunluklu olarak Şanlıurfa’nın Bozova ilesinde görülür. Peki, Urfa Taşı nedir, ne işe yarar?  

Urfa taşı nedir, ne işe yarar sorusuna farklı cevaplar verilebilir. Öncelikle Urfa taşı estetik görünüşü ile tercih edilen doğal yapı taşlarından biridir. Fazla maliyet gerektirmeden kolayca şekil alabilir. Bu özelliği sayesinde iç cephe yapımında kullanılabilir.  

İç ve Dış Cephede Urfa Taşı Kullanımı 

İç cephe dışında dış cephe yapımında da sıkça kullanılır. Urfa taşı her ne kadar kolay yontulsa da son derece sağlam ve dayanıklı bir taştır. Bu nedenle devlet binası, ev, hastane ve banka gibi yapıların temelinde kullanılır. Ayrıca iyi bir yalıtım aracıdır. Ek bir maddeye ihtiyaç duymadan ses ve ısı yalıtımı yapar. Yanmaz özelliği ise diğer bir artı tarafıdır. Urfa taşı 1200 santigrat derece kadar yanmaz. Ayrıca zehirli gaz salınımı yapmaz, etrafa yayılmasını engeller. Urfa taşı nedir şeklindeki bir soruya kısa bu şekilde cevap verilebilir.  

Urfa taşı nedir sorusuna daha ayrıntılı cevap almak isteyenler Kültür ve Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklamalarına da bakabilir. Urfa taşı Kültür ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan bir doğal taştır. Şu anda giderek kullanımı yurt dışına satışın da önünü açmıştır. Geçtiğimiz döneme göre günümüzde daha fazla taş ihracatı yapılmaktadır.  

Urfa Taşı Hava Yalıtımı 

Urfa taşının bu denli çok tercih edilmesinin diğer bir nedeni de dış cephede kullanıldığında hava yalıtımı yapmasıdır. Yaz aylarında sıcak havalarda içeriye sıcağın girmesini önler. Aynı şekilde kışın da soğuk havayı dışarda tutarak içerinin soğumasını engeller.  

Urfa Taşı Nerelerde Kullanılır? 

Taş kendi içinde görünüşüne göre 2 gruba ayrılır. Bunlar beyaz damarlı Urfa taşı ve benekli taştır. Bunlar kullanım alanlarına göre farklı şekilde değerlendirilirler.  

Her iki taş türü de son derece  dayanıklıdır. Hem modern ve lüks yapılarda hem de restorasyon çalışmasında kullanılabilir. Kolay işlenebilmesi modern yapılarda tercih edilme sebebiyken, yenileme çalışmalarında özellikle sağlam olması nedeni ile kullanılır.  

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin