Nahit Taşı Kuzeytur Ocağı Ve Madencilik Taklit Değil Takdir Ediliyoruz. . .  
Türkçe
English
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish
Urfa Taşı

Urfa Taşı

Urfa Taşı  

Kullanışlı ve estetik olan Urfa Taşı, en sık tercih edilen yapı malzemelerinden biridir. Tercih edilme nedenlerinden bir diğeri ise estetik duruşu dışında sağlam ve dayanıklı olmasıdır. Piyasada yer alan uzun ömürlü yapı malzemelerinin başında gelir.  

Doğal bir kireç taşı olan Urfa Taşı, kötü hava koşullarına karşı da dayanıklıdır. Bu nedenle değerli taş grupları içinde yer alır. Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinden çıkarılan bu taş, özellikle kış aylarını sert geçiren illerimizde tercih edilmektedir.  

Kültür ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan Urfa Taşı, şu anda ülkemizde en sık tercih edilen yapı malzemelerinden biridir. Bunda hava şartlarına karşı dayanıklı olması, estetikliği ve kullanışlı olması en büyük etkenlerdendir. Bu sebeplere bağlı olarak özellikle son günlerde ihracatı da başlamıştır.  

Urfa Taşının Hava Koşullarına Göre Avantajları  

Urfa Taşının, beyaz ve damara benzeyen desenleri olan bir türü ve benekli olmak üzere iki çeşidi vardır. Bunlardan hangisinin kullanılacağı coğrafi şartlara ve araziye göre değişmektedir. Urfa Taşı özellikle soğuk yerlerde havanın da etkisi ile daha da dayanıklı hale gelmektedir. Şiddetli rüzgar, kar ve yağış karşısında sağlam olan taş, yazları ise sıcak havanın içeri girmesini engeller. Böylece sıcak havalarda iç mekan daha geç ısınır.  

Doğal taş türlerinden biri olan Urfa Taşının sert ve yumuşak olmak üzere farklı alanlarda kullanılan çeşitleri vardır. Sert olan türü genelde dış yapıda kullanılır. Dayanıklı ve sağlam olması nedeni ile genelde dış cephede kullanılsa da estetikliği sebebi ile içyapıda da tercih edilmektedir.  

Urfa Taşının Kullanıldığı Diğer Alanlar 

Urfa Taşının diğer bir avantajı işe fonksiyonel olmasıdır. Yeni, modern bir yapıda kullanılacağı gibi klasik yapılarda da rahatlıkla kullanılabilir. Dayanıklı olmasının yanında kolay işlenebilir olması bu taşın en önemli özelliklerindendir.  

Kolay işlenebilir olmasının diğer bir avantajı ise eski yapılarda kullanılmasına olanak sağlamasıdır.  Bu sayede estetik yapıyı bozmadan restorasyon çalışmaları yapılabilmektedir. Bu alanda tercih edilmesinin farklı bir nedeni ise yine sağlam ve dayanaklı olmasıdır.  

 

Diğer Hizmetler

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin