Nahit Taşı Kuzeytur Ocağı Ve Madencilik Taklit Değil Takdir Ediliyoruz. . .  
Türkçe
English
German
Italian
Portuguese
Russian
Spanish
Yonu Taşı

Yonu Taşı

Yonu Taşı 

Yonu taşı kalker gurubuna ait doğal bir taştır. Yonu taşının en önemli özelliklerinden biri çok uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır. Dayanıklılığı yanında aynı zamanda kolay şekil verilen bir taştır. Bu nedenle estetik ve süsleme alanında sıklıkla yonu taşı kullanılır.  

Bu özellikleri nedeni ile hem dış cephe hem de iç cephe malzemesi olarak kullanılır. Dış cephede kullanım amacı sağlam ve dayanıklı bir yapı oluşturulmak içindir. Ayrıca ısı yalıtımı da sağlayan yontu taşı, yazları sıcak havayı dışarda tutarken, kışın da soğuk havanın içeri girmesi engeller. İç cephede kullanılmasının nedeni ise kolay şekil alan, yontulması kolay bir taş olmasıdır. Estetik bir görünümü olan yontu taşı, fazla güç gerektirmeden uygulanacak tıraşlama ile şekil alabilir.  

Ayrıca yonu taşı yanmazlık özelliğine de sahiptir. Olası bir yangın halinde hem zehirli gaz salınımını engeller hem de yangının çevreye yayılmasını önler. Yonu taşı 1200 derece santigrat dereceye kadar direnç gösterebilir.  

Bununla birlikte soğuk havalar için de yonu taşı ideal bir seçimdir. Sert hava şartların yonu taşı sertleşerek güçlenir. Dayanıklılığın artması ile yapı daha da sağlamlaşır. Ayrıca soğuk havanın etkisi ile taş beyazlaşmaya başlar.  

Yonu taşı görünümüne göre 2 gruba ayrılır. Benekli ve beyaz damarlı olmak üzere ayrılan bu taşlar, farklı amaçlarla kullanılır.  

Yonu Taşının Kullanım Yerleri  

Yapısı itibarı ile hem modern hem de klasik yapılarda kullanılabilir. Zamanla taşın beyazlaşması özellikle lüks yapılar, devlet binaları, bankalar  gibi yerlerde sıklıkla tercih edilir. Ayrıca taşın nefes alma özelliği de vardır. Böyle nemin belli bir seviyeyi geçmesi engeller. Mevsimlere göre daha iç mekanın daha elverişli olmasını sağlar.  

Duvar desenleri, küçük süslemeler, duvar örgüleri gibi alanlarda kullanılır. Yonu taşı mekanik sistemler için de tercih edilebilecek bir taştır.  

Dayanıklı olması eski yapıların yenileme çalışmasında temel yapı malzemesi olarak kullanılmasını sağlamıştır. Kolay şekil alması hem yapının dokusunu bozmaz hem de kolayca restorasyon çalışmalarının yürütülmesi olanak verir.  

Diğer Hizmetler

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin